Dodatočné konanie o dedičstve, alebo obnova a dôsledky

Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Bratislava

Otázka: Dodatočné konanie o dedičstve, alebo obnova a dôsledky

Dobrý deň, objavili sme časť pozemku, ktorý je zapísaný na meno poručiteľky (moja babka z otcovej strany). Dedičské konanie po otcovi už máme uzavreté, rovnako aj predchádzajúce dedičské konanie po babke. Vnuk tejto poručiteľky (môj bratranec z otcovej strany) by chcel "otvoriť dedičské konanie" a pýta sa nás, či sa pridáme, pravdepodobne kvôli rozloženiu nákladov konania. Je toto správny postup? Nemalo by ísť skôr o "obnovené konanie", keďže jedna z dcér poručiteľky (moja teta) ešte žije? Ak by sme sa nezúčastnili na konaní, vylúčili by nás tým z nároku na dedičstvo? Ďakujem, D.

Odpoveď: Dodatočné konanie o dedičstve, alebo obnova a dôsledky

Dobrý deň, vo vami uvedwnom prípade platí ust. § 211 Civilného mimosporpvého poriadku :

"Ak sa objaví po právoplatnosti uznesenia, ktorým sa konanie o dedičstve skončilo, ďalší poručiteľov majetok, prípadne aj dlh, súd na návrh vykoná o tomto majetku dodatočné konanie o dedičstve. Ak sa objaví iba dlh poručiteľa, dodatočné konanie o dedičstve sa nevykoná."

Z uvedeného zák. ustanovenia vyplýva, že ak sa objaví nový majetok, ktorý nebol predmetom už skončeného dedičského konania, treba podať návrh na dodatočné konanie o dedičstve na súd, kde bolo pôvodné dedičské konanie skončené. Dedičmi po poručiteľovi budú pôvodní dedičia resp. ich právny nástupcovia. Nejde tu "len" o rozdelenie poplatok spojených s dodatočným konaním o dedičstve, ale o to, aby sa novoobjavený majetok prededil v zmysle ust. Občianskeho zákonníka a následne bolo možné s ním nakladať podľa rozhodnutia dediča/dedičov.  Návrh môžete podať aj vy sama a nepotrebujte k tomu súhlas ostatných dedičov. Dcéra poručiteľky je jej zákonným dedičom. Notár vám pošle predvolanie na dodatočné prejednanie dedičstva.

Ak máte pochybnosti o podaní návrhu na súd iným dedičom, odporúčam, aby ste návrh poali sama a  po podaní návrhu kontatkovať informačné centrum okresného súdu, ktorému notárovi bol spis pridelený a následne môžete kontaktovať notára.