Podvod a preukazovanie úmyslu

Online právna poradňa
Oblasť práva: Iné oblasti práva, Trenčín

Otázka: Podvod a preukazovanie úmyslu

Požičal som dotyčnému 350 eur. Do dohodnutého dátumu ich nevrátil a už to budú dva roky. Na sms správy a telefonáty nereaguje. Mám vážne podozrenie, že ich nikdy neplánoval vrátiť. Otázka znie: Spáchal podvod?

Odpoveď: Podvod a preukazovanie úmyslu

Dobrý deň. Jedným zo základných znakov skutkovej podstaty trestného činu podvodu je úmysel. V prípadnom trestnom konaní vedenom proti tejto osobe by teda muselo byť okrem iného preukázané to, že peniaze si od Vás prevzal s úmyslom, že Vám ich nikdy nevráti (teda Vás uviedol do omylu tým, že už vopred vedel, že Vám peniaze nevráti). Dokazovanie takéhoto úmyslu je však veľmi náročné, a pokiaľ sa v prípravnom konaní takýto úmysel nepodarí preukázať, príslušný orgán činný v trestnom konaní Vás zrejme odkáže na civilné vymáhanie pohľadávky, a trestné konanie zastaví.