Vlastníctvo bytu pred manželstvom a BSM

Online právna poradňa
Oblasť práva: Spoluvlastníctvo, Bratislava

Otázka: Vlastníctvo bytu pred manželstvom a BSM

Dobrý deň, mám otázku týkajúcu sa vlastníctva bytu pred manželstvom a BSM. Pred manželstvom som vlastnil 1,5-izbový byt. Po sobáši sme tento byt predali a kúpili sme 3-izbový byt, za ktorý sme si zobrali aj hypotekárny úver, ktorý momentálne splácame. Rád by som sa opýtal, či v prípade rozvodu a následného predaja tohto 3-izbového bytu, pričom z výťažku by sme splatili úver, akým pomerom by sme mali rozdeliť zvyšné peniaze. Mám nárok na ich väčšiu časť, kvôli tomu, že som pred manželstvom vlastnil 1,5-izbový byt a manželka nie? Alebo by malo dôjsť k rovnakému rozdeleniu? Ďakujem za skorú odpoveď.

Odpoveď: Vlastníctvo bytu pred manželstvom a BSM

dobrý deň,

pokiaľ ide o vlastníctvo bytu pred manželstvom a BSM je potrebné ho pri majetkovom vysporiadaní po rozvode zohľadňovať. Podľa ustálenej judikatúry by sa zohľadňovala cena bytu v čase, keď ste uvedený byt predali (t.j. suma uvedená v kúpnej zmluve, ak ste všetky peniaze investovali do tohto nového bytu). To znamená, že máte pri majetkovom vysporiadaní po rozvode nárok na vyplatenie kúpnej ceny bytu v čase jeho predaja. Ide totiž o Váš vklad do bezpodielového spoluvlastníctva manželov a tento podľa paragrafu 150 Občianskeho zákonníka sa musí vrátiť tomu z manželov, ktorý ho do BSM vložil. Súd teda nerozhoduje o tom, že jeden z manželov má nárok na väčší podiel ako ten druhý, ale prizná investujúcemu manželovi nárok na vrátenie jeho vkladu do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Tento nárok si však musít v konaní uplatniť.