Máte
otázku?

Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča


Online právna poradňa
Oblasť práva: Dedičské právo, Nitra

Otázka: Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča

Dobrý deň prajem, môj manžel bol predvolaný na dedičné konanie po otcovi. Už písomne oznámil svoje rozhodnutie vzdať sa dedičstva v prospech svojho brata (osobne sa konania nezúčastnil, keďže je držiteľom preukazu ŤZP). Avšak, dedičné konanie sa odložilo, keďže notárka povedala, že nestačí iba toto písomné vyjadrenie a je potrebné aj splnomocnenie dať bratovi, aby ho zastupoval. Nie je nám celkom jasné, prečo je potrebné splnomocnenie, keďže sa manžel vzdáva dedičstva. Hlavne by sme nechceli, aby náš manžel platil dedičné náklady. Veľmi pekne vám ďakujem za radu, ako by sme mali v tejto situácii postupovať. S pozdravom a prianím pekného dňa.

Odpoveď: Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča

Dobrý deň,

dedič má právo vzdať sa dedičstva v prospech druhého dediča, notár v takomto prípade potrebuje riadny doklad, k tomuto vzdaniu sa, nakoľko ide o závažnú vec. List notárovi obyčajne nestačí. Notári to najčastejšie riešia formou splnomocnenia jedného dediča druhým. Toto splnmocnenie sa založí do dedičského spisu. Podpis by mal byť úradne overený (notári to vyžadujú). V splnomocnení sa priamo môžu dohodnúť, že všetky trovy bude uhrádzať splnomocnený brat.

Trápi vás "Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča" a chcete pomôcť?

Nenašli ste odpoveď na svoju otázku? Vyhľadajte ju:



Podotázka: Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcel by som sa informovať o možnostiach zrieknutia sa dedičstva. Moja babička je momentálne umiestnená v domove dôchodcov a, bohužiaľ, už nás nespoznáva. Z tohto dôvodu nie je možné prepis majetku, keďže babička nie je schopná rozpoznať nás ako svojich príbuzných. Zaujímalo by ma, či je možné sa zrieknuť dedičstva v prospech jednej osoby, ešte kým babička žije? Toto by bolo akýmsi bezpečnostným opatrením, aby nám nikto nezobral to, čo nám právom patrí, vzhľadom na to, že v danom dome žijeme už dlhodobo. Ďakujem za radu a pomoc.

Odpoveď: Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča

(odpoveď odoslaná: 10.05.2024)

Dobrý deň, vzhľadom na skutočnosť, že stará mama žije, vy ako budúci dedičia sa vzdať dedičstva a ani dedičstvo odmietnúť nemôžete. Je to z jednoduchéhio dôvodu, že okrem toho, že stará mama žije, a preto ani dedičstvo právne neexistuje. V zmysle ust. § 460 a nasl. Občianskeho zákonníka dedičstvo sa nadobúda smrťou poručiteľa a až následne môžete sa svojho podielu na dedičstve vzdať v prospech ostatných dedičov alebo dedičstvo ako celok odmietnúť.
Ak by došlo k úmrtiu starej matky, potom v dedičskom konaní sa môžete ako zákonný dedičia dohodnúť na jeho vyporiadaní v dedičskom konaní.

V prípade potreby resp. záujmu kontaktujte našu advokátsku kanceláriu.


4,9 (4 969)
Všetky recenzie

Podotázka: Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča (Dedičské právo)

Dobrý deň, strýko, brat mojej matky, ktorý žil v Českej republike, zomrel pred desiatimi rokmi. V Českej republike prebehlo dedičské konanie, ale pozemky, ktoré vlastnil na území Slovenskej republiky, neboli predmetom tohto konania. Teraz by som chcela iniciovať dedičské konanie na Slovensku. K dispozícii mám jeho úmrtný list, závet autorizovaný notárom a dokumenty o dedičskom konaní, ktoré prebehlo v Českej republike. Nemal deti a vo svojom závete odkázal celý svoj majetok trom netere a dvom synovcom. Trojica z nich sú občania Českej republiky a chcú sa vzdať svojho podielu na týchto pozemkoch v náš prospech – nás dvoch žijúcich na Slovensku. Mám niekoľko otázok: 1. Ako by mal byť formulovaný návrh na dedičské konanie na Slovensku, keďže v Českej republike už konanie prebehlo a na Slovensku ešte žiadne nebolo? 2. Ako sa môžu dediči z Českej republiky najjednoduchšie vzdať svojho podielu na pozemkoch na Slovensku? Stačí, ak mi udelia plnú moc na zastupovanie v dedičskom konaní, ktorá by ma oprávňovala uzatvoriť za nich dohodu o vysporiadaní dedičstva, aj takú, podľa ktorej by nezískali žiadny podiel? 3. Je potrebné mať vopred pripravenú písomnú dohodu o vysporiadaní dedičstva, alebo stačí vyhlásiť priamo pri dedičskom konaní, ako sme sa dohodli na vysporiadaní dedičstva? My dvaja zo Slovenskej republiky si neželáme dediť rovnomerne, ale chceme postupovať podľa vzájomnej dohody, kto presne ktorý pozemok zdedí. Ďakujem za vašu pomoc.

Odpoveď: Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča

(odpoveď odoslaná: 07.05.2024)

Dobrý deň,

1. Váš prípad sa nerieši dodatočným dedičským konaním, ale konaním o dedičstve, ktoré nebolo zahrnuté do predchádzajúceho dedičského konania.

2. Dediči z ČR sa môžu vzdať svojho podielu na pozemkoch v SR tak, že podpíšu na dedičskom konaní vzdanie sa dedičstva. Môžu Vás aj splnomocniť.

3. Pri dedičskom konaní môžete ústne oznámiť, ako ste sa dohodli na vysporiadaní dedičstva. Písomná dohoda o vysporiadaní dedičstva nie je potrebná.


Podotázka: Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcel by som sa opýtať týkajúce sa dedičstva po zosnulej mamine. Dedičmi sme ja a môj brat. Môj brat má však na Slovensku dlhy a žije v zahraničí. Aby sme predišli problémom spojeným s jeho dlhmi, uvažuje brat o vzdaní sa dedičstva v môj prospech. Chceli by sme do zápisu zahrnúť klauzulu, podľa ktorej by mu v prípade predaja majetku bola vyplatená jeho podiel. Je to možné pri vzdaní sa dedičstva? Mám ešte jednu otázku. Ak by môj brat zdedil svoj podiel a má dlhy, môže exekútor na základe toho zaistiť náš dom a je možné, že by bol zamrznutý dokonca aj môj osobný účet až do vyrovnaní bratových dlhov? Počul som, že exekútori sa takto niekedy správajú. Takisto by ma zaujímalo, či je možné niekde zistiť, akú výšku dlhov má môj brat na Slovensku. Vopred ďakujem za odpovede. S pozdravom,

Odpoveď: Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča

(odpoveď odoslaná: 14.03.2024)

Dobrý deň,
inštitút vzdania sa dedičstva naše právo nepozná. Čo je však možné je odmietnutie dedičstva ako celku. Nie je možné odmietnuť len časť dedičstva. Ak by však došlo k odmietnutiu dedičstva zo strany vášho brata, v takomto prípade by nededil. Teda by už ani nebol účastníkom konania o dedičstve, dôsledkom čoho by ani nebolo možné dať  do uznesenia o dedičstve predmetný zápis, ktorý uvádzate, že pri prípadnom predaji majetku by bol brat vyplatený.

Pokiaľ ide o druhú nastolenú otázku, ak by brat, ktorý má na Slovensku dlhy dedil, po nadobudnutí dedičstva mu môže exekútor siahnuť na jeho majetok. Ak by bo predmetom jeho majetku spoluvlastnícky podiel na dome, ktorý je vo vašom spoločnom vlastníctve, aj na tento môže siahnuť a zriadiť naň napríklad exekučné záložné právo alebo môže za súhlasu oprávneného pristúpiť k predaju tohto spoluvlastníckeho podielu.  V takomto prípade však máte ako spoluvlastník predkupné právo a prioritne by ste podiel mohli odkúpiť vy. Na váš osobný účet však exekútor siahnuť nemôže. Exekútor by mohol siahnuť jedine na majetok manželky vášho brata, ktorý je v bezpodielovom spoluvlastníctve. Na jej výlučný majetok by ale tiež siahnuť nemohol. 

To koľko má brat dlhov nie je možné overiť, čo je však možné je napríklad cez register exekúcií zistiť presný počet dlhov, ktoré sú už exekučne vymáhané. 


Trápi vás "Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča (Dedičské právo)

Dobrý deň, prosím o právnu radu. Zomrel brat mojej mamy, ktorý bol spoluvlastníkom rodinného domu spolu s mojou mamou. Nevíme, či nebohý brat zanechal závet a bol bezdetný. Moja mama sa rozhodla darovať svoju polovicu mne a trom ďalším súrodencom, hoci presný dôvod tohto rozhodnutia nepoznáme. Sme spolu 9 detí. Notár požaduje adresy všetkých mojich súrodencov. Ja žijem v zahraničí a svoj podiel by som si rád ponechal. Musím sa osobne zúčastniť dedičského konania? Platí to aj pre ostatných súrodencov? Ako je možné postupovať správne v tejto situácii? Domnievam sa, že mama by mala postupovať spravodlivejšie, keďže nás je celkovo 9 detí, nie iba 4. Ďakujem za odpoveď. S pozdravom.

Odpoveď: Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča

(odpoveď odoslaná: 05.01.2024)

Dobrý deň, otázky vám zodpoviem postupne. 

Pokiaľ ide o dedičské konanie po vašom strýkovi. Pokiaľ tento nezanechal závet, nemal deti, ani manželku, bude sa dediť podľa zákona, a teda, ak mal len jednu sestru, bude dediť celé dedičstvo po ňom ona, t. j. vaša mama.  Vy ako jej deti by ste dedili len vtedy, ak by zanechal závet, ktorým by vám časť dedičstva alebo aj celé dedičstvo odkázal. Ak sa toto nestalo, dediť bude iba vaša mama za splnenia vyššie uvedených predpokladov, iba ona bude účastníčkou dedičského konania, t.j. vy sa dedičského konania v takomto prípade nezúčastníte. Notár by vás predvolal iba vtedy, ak by ste dedili, t.j. ak by váš strýko závetom zanechal dedičstvo (alebo jeho časť) aj vám. Uvedené sa vzťahuje aj na vašich súrodencov. 

Pokiaľ ide o podiel na rodinnom dome patriaci vašej mame, tento nebude predmetom dedičského konania, o tomto notár nebude rozhodovať, nakoľko vaša mama stále žije a teda jedine ona je oprávnená s týmto svojím podielom nakladať. Ak sa tento svoj podiel rozhodne darovať niektorým zo svojich detí, môže tak slobodne urobiť. Žiadny zákon jej to nezakazuje. Jediným následkom bude to, že ak ostatné deti, ktorým podiel nedaruje, nebudú mať v dedičskom konaní čo dediť, ak už nemá majetok. Ak by mala majetok, tak tieto deti v dedičskom konaní po nej (po jej smrti) môžu žiadať, aby sa na dedičské podiely ich súrodencov, ktorým mama za svojho života darovala neobvyklé dary (ktorým podiel na nehnuteľnosti je), započítala hodnota týchto darov. Uvedené sa nazýva kolácia a má za následok, že po započítaní takýchto darov dôjde k zníženiu dedičských podielov týchto súrodencov v dedičskom konaní. Ak toto ale žiadať nebudú, notár započítanie na dedičské podiely nevykoná. 

Pokiaľ ide o podiel vášho strýka, s týmto budú môcť disponovať dediči po právoplatnom skončení dedičského konania. 


Podotázka: Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča (Dedičské právo)

Dobrý deň, dá sa dedičstvo vzdať ešte za života matky v prospech súrodenca, alebo je to možné urobiť len v dedičskom konaní, ktoré prebehne po jej úmrtí? Ďakujem.

Odpoveď: Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča

(odpoveď odoslaná: 15.11.2023)

Dobrý deň, na vami položenú otázku uvádzame, že vzdať sa dedičstva za života matky ako budúcej poručiteľky sa právne účinne vzdať nemôžete. Nie je podstatné v prospech koho sa teraz chcete vzdať budúceho dedičstva.

Je to tak z jednoduchého dôvodu a to z toho, že predmetom dedenia je majetok, ktorého je vlastníkom poručiteľ ku dňu úmrtia, pričom tento majetok ku dňu úmrtia ani nemusí existovať /mama ho môže za svojho života predať, peniaze spotrebovať a pod./, a vy sa nemôže vzdať vopred práva, ktoré vám vznikne až v budúcnosti. V konečnom dôsledku vy sa nemusíte dožiť úmrtia vašej matky /ospravedlnite nás prosím aj za túto časť odpovede, ale život môže priniesť aj takúto situáciu/.


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál



Podotázka: Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča (Dedičské právo)

Dobrý deň, rada by som sa informovala, či v prípade, keď sa dedič vzdá svojho podielu z domu, má nárok na čiastku z predajnej sumy v prípade predaja domu. Vopred ďakujem za Váš čas. S pozdravom, Jana.

Odpoveď: Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča

(odpoveď odoslaná: 19.05.2023)

Dobrý deň,
podstatné vo Vami uvedenom prípade je to, či dedič, ktorý sa vzdá svojho podielu na dedičstve v prospech ostatných dedičov, či tak urobí za náhradu, teda povinnosť vyplatiť mu podiel na predajnej cene nehnuteľnosti, alebo sa vzdá svojho podielu na dedičstve bez povinnosti úhrady, teda bezodplatne. Preto odpoveď na Vašu otázku je treba hľadať v samotnom dedičskom rozhodnutí, kde musí byť uvedené, či dedič sa svojho podielu vzdáva za náhradu alebo bez povinnosti úhrady od ostatných dedičov.


Trápi vás "Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča (Dedičské právo)

Dobrý deň, je možné odmietnuť dedičstvo, aj pokiaľ žijú rodičia? Ak áno, mohli by ste mi prosím vysvetliť postup? Ďakujem.

Odpoveď: Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča

(odpoveď odoslaná: 03.05.2023)

Dobrý deň, odmietnuť dedičstvo za života Vašich rodičov ako budúcich poručiteľov nemôžete a to z jednoduchého dôvodu, že žiadne dedičstvo nateraz neexistuje. Dedičstvo sa nadobúda  a vznikne aj smrťou poručiteľa, čo vyplýva z ust. § 460 Obč. zákonníka. Do svojho úmrtia Vaši rodičia môžu s majetkom nakladať podľa svojho uváženia a stav v čase ich úmrtia môže byť aj ten, že nebudú vlastníkmi žiadneho majetku a teda z Vašej strany ako zákonného dediča ani nebude čo odmietnuť.

Naviac v zmysle ust.  Obč. zákonníka sa nemôžete vzdať práva, ktoré Vám vznikne až v budúcnosti.

 


Podotázka: Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča (Dedičské právo)

Dobrý deň, Žijem v Nemecku, rovnako ako moja sestra. Naši rodičia zomreli v roku 1992 a po nich nám zostala záhrada s chatou. Moja sestra išla sama vybavovať dedičské konanie v roku 1994 a povedala mi, že chata so záhradou je napísaná na nás oboch. Teraz, po 26 rokoch, som zistil, že ma sestra podviedla a záhradu napísala len na svoje meno. Moja otázka je, či mám po 26 rokoch právo súdne otvoriť celý prípad a domáhať sa svojho vlastníctva, alebo je to premlčané a nemám tu žiadnu šancu? Na internete som čítal, že vlastnícke právo sa nepremlčuje. Prosím o odpoveď. S pozdravom, M.

Odpoveď: Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča

(odpoveď odoslaná: 27.03.2023)

Dobrý deň, na Vami položenú otázku uvádzame, že predpokladáme, že ste svoju vlastnú sestru splnomocnili na zastupovanie v dedičskom konaní, kde bolo uvedené, že môže vo Vašom mene a na Váš účet sa vzdať podielu na dedičstve a teda v podstate z toho vyplýva, že sa mohla v dedičskom konaní zariadiť to, aby ste nič nededili a pritom nebola povinná Vám nič vyplatiť ako ustupujúcemu dedičovi. Toto však len predpokladáme, keďže nepoznáme obsah splnomocnenia. Bez splnomocnenia Vás nemohla v dedičskom konaní zastupovať.

Ak by bol náš predpoklad správny, potom s vecou už nič neurobíte a teda nemôžete sa od sestry domáhať vyplatenia finančnej náhrady za podiel na chate a pozemku ako ustupujúci dedič.

Je pravdou, že vlastnícke právo sa nepremlčuje, ale opätovne uvádzame, že ak ste udelili sestre splnomocnenie ako uvádzame vyššie, potom s vecou ani cestou súdu nemôžete nič urobiť.


Podotázka: Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča (Dedičské právo)

Dobrý deň. V prípade dedičstva po zosnulom otcovi sa súrodenci vzdajú majetku v prospech matky. Ako by to však bolo, ak by matka zomrela? Uskutoční sa ďalšie dedičské konanie medzi jej deťmi? Ďakujem.

Odpoveď: Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča

(odpoveď odoslaná: 22.03.2023)

Dobrý deň, áno, je to tak ako uvádzate v otázke.

Možnosťou ako sa vyhnúť dedičskému konaniu a plateniu poplatkov v súvislosti s majetkom matky v dedičskom konaní, ktorý by mala v čase úmrtia, je vyporiadať majetok matky za jej života, na čo slúži darovacia zmluva.  Je však na zvážení matky, či ona svoj majetok daruje svojim deťom, alebo ho predá komukoľvek, keďže matka so svojim majetkom môže nakladať podľa svojho uváženia a nepotrebuje na to súhlas svojich detí.


Trápi vás "Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča" a chcete pomôcť?

Podotázka: Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča (Dedičské právo)

Dobrý deň, chcem sa opýtať. Vlastním 1/3 rodinného domu vrátane pozemku. Keďže sa v dome nenachádzam a pracujem buď v Česku alebo Rakúsku, nepodielam sa na výdavkoch súvisiacich s domácnosťou a rekonštrukciou domu. Chcel by som sa opýtať, či je možné sa vzdať tohto podielu v prospech mojich bratov, keďže sú to oni, ktorí sa o dom starajú a vynakladajú naň prostriedky. Ďakujem a pozdravujem.

Odpoveď: Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča

(odpoveď odoslaná: 15.03.2023)

Dobrý deň,

svoj podiel 1/3 na rodinnom dome môžete darovať na svojich bratov darovacou zmluvou, ak s tým budú súhlasiť a dohodnete sa.

Pripravila by sa darovacia zmluva a návrh na vklad do katastra nehnuteľnosti, ktoré sa po ich podpise predložia príslušnému okresnému úradu, katastrálny odbor, ktorý vykoná zmenu, teda Vás ako vlastníka vymaže a bratom sa navýšia ich vlastnícke podiely. Váš podpis na darovacej zmluve musí byť úradne overený na matrike alebo u notára. 

Je potrebné si však uvedomiť, že po darovaní budú môcť Vaši bratia trvať na tom, že nebudete mať žiadne právo sa v dome nachádzať (bývať), mať tam svoje veci a budú Vám môcť zrušiť aj trvalý pobyt na adrese rodinného domu. 

Predpokladám, že zrejme ide o rodičovský dom, v ktorom ste vyrastali a preto k nemu máte asi svoj citový vzťah. 


V tejto právne poradni odpovedajú:

JUDr. Milan Ficek

JUDr. Barbora Ficek

JUDr. Boris Gál




V prípade doplňujúcej otázky vyplňte formulár nižšie:


Trápi vás "Vzdanie sa dedičstva v prospech druhého dediča" a chcete pomôcť?



Príbuzné otázky v PRÁVNICKEJ PORADNI:



najpravo.sk | epravo.sk | pravnelisty.sk
4,9 (4.969)
Všetky recenzie
Chatbot
Dobrý deň,
volám sa Lexana a som virtuálna asistentka. Nižšie vyberte, s čím chcete pomôcť.