Vybavaly zamestavatel poslal exra vyplatu mozem si to nechat

Online právna poradňa
Oblasť práva: Pracovné právo, Banská Bystrica

Otázka: Vybavaly zamestavatel poslal exra vyplatu mozem si to nechat

Dobrý deň, ak mi bývalý zamestnávateľ omylom poslal výplatu, ktorú som nemal dostať, musím ju vrátiť? Môžu ju vymáhať? Ďakujem.

Odpoveď: Vybavaly zamestavatel poslal exra vyplatu mozem si to nechat

Dobrý deň, ak máte vedomosť o tom, že zamestnávateľ vám omylom uhradil mzdu po skončení pracovného pomeru na základe výzvy zamestnávateľa, potom túto sumu budete musieť zamestnávateľovi vrátiť. Premlčacia doba v tomto prípade v zmysle ust. § 107 Občianskeho zákonníka je dva roky :

"Právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia sa premlčí za dva roky odo dňa, keď sa oprávnený dozvie, že došlo k bezdôvodnému obohateniu a kto sa na jeho úkor obohatil."

Otázkou však je či ste to len vy zistili na základe stavu bankového účtu. Vzniká otázka, či zo strany zamestnávateľa vám nebola preplatená nevyčerpaná dovolenka v zmysle ust. § 116 Zákonníka práce, ktorú ste si nestihli u zamestnávateľa vyčerpať, prípadne vám bolo vyplatené odstupné prípadne odchodné. Ak nevieme dôvod úhrady na váš bankový účet, odporúčam kontaktovať priamo zamesntávateľa a vec vyporiadať priamo s ním.